Koszałek-Opałek w Ostrowie Wielkopolskim

Jedzenie, jakie spożywają dzieci wpływa na każdy aspekt ich życia: na ich samopoczucie, humor, zachowanie, rozwój, a nawet na zdolność koncentracji. Odpowiednie żywienie jest zasadnicze dla zdrowia dziecka, począwszy od budowania mocnych kości i zębów do należytego rozwoju wewnętrznych organów i ogólnego rozwoju dziecka.

W naszym przedszkolu zachęcanie do spożywania warzyw i owoców odbywa się poprzez różnego rodzaju zajęcia oparte na zabawie i pomysłach twórczych ze strony nauczycieli. Są to między innymi, prace plastyczne, wspólne wykonywanie sałatek i soków warzywno- owocowych. Również posiłki podawane w ciągu dnia, są tak urozmaicone warzywami i owocami , aby dostarczyć jak najwięcej witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Lecz, bywa i tak że pojawiają się problemy z podaniem dziecku warzyw, owoców i niektórych soków - mały niejadek musi się po prostu przekonać do ich smaku, by potem z chęcią pałaszować kolejne zdrowe i pyszne porcje witamin. Co można zrobić, by zachęcić dziecko do sięgnięcia po zdrowie? Dać mu dobry przykład!  

Wspólne siadanie przy stole, zachęca twoje dziecko do zdrowych nawyków żywieniowych..

Warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu twojego dziecka, zawierając cenne składniki tj. witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju - szczególnie ważne jest dostarczanie młodemu organizmowi zawartych w owocach, warzywach i sokach witamin, składników mineralnych i błonnika.

Nie tylko rodzina, ale i przedszkole, oraz rówieśnicy są dla naszych pociech wzorem do naśladowania.

Warto pokazać dziecku, że jedzenie może być zabawą.

W co więc bawić się z dziećmi, by zachęcić je do warzyw, owoców i soków? Dla młodszych dzieci warzywa na kanapkach układaj tak, by tworzyły roześmiane buźki, statki z żaglami, słoneczko.

  • z ziemniaków możesz za pomocą łyżki uformować bałwanka - z guzikami z groszku, nosem z kawałeczka marchewki i kapeluszem wyciętym z pomidora
  • z pokrojonej rzodkiewki możesz przygotować chmurki (pomocny będzie tu niebieski talerz), z żółtej papryki - słoneczko, z sałaty - trawkę, na której znajdzie się pozostała część posiłku (np. kotlety)
  • z brokułów możesz ułożyć wielki, zielony las, ryba lub mięso mogą wystąpić
  • w charakterze gleby, z której las wyrasta, a ziemniaki, ryż lub makaron mogą stać się chmurkami
  • krążki z pokrojonej marchewki mogą być kołami samochodu, sałata niech będzie zieloną karoserią (papryka - żółtą lub zieloną), groszek - światłami, smażony bakłażan - szybami
  • plaster pomidora świetnie sprawdzi się w roli słońca zachodzącego za polami ułożonymi z fasolki szparagowej

Dla urozmaicenia zabawy możesz mieszać smaki ze sobą tworząc mixy sokowe, to z pewnością utrudni dziecku odgadnięcie jaki to sok i uczyni zabawę jeszcze bardziej ciekawą. Inny sposób przemycenia warzyw i owoców do diety maluchów to przygotowanie z nich czegoś, co dzieci uwielbiają. 

Opracowała: mgr Monika Kaczmarek